LATA 1987 - 1994

        Swoją działalność nasz zespół latynoamerykański rozpoczął I-szą Nagrodą Ambasady Peru na Pierwszym Łódzkim Festiwalu FIESTA 87 pod nazwą Costa Manta. Zespół założyli Mira Moreno /Chile/ oraz Witold Janczyński - pasjonat i popularyzator muzyki latynoamerykańskiej. Pod wpływem fascynacji jej urokiem, nagrali w pierwszy w Polsce album /płyta winylowa/ z muzyką Ameryki Południowej "ALLA EN LO ALTO"/ tł.: tam w górze / - 1988r.

         Swoje artystyczne poszukiwania zespół kontynuował w podróży po Ameryce Pd. oraz Środkowej /1990/, zgłębiając tajniki kultury muzycznej owych regionów. Bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie - powrócili do Polski z nowymi projektami muzycznymi. W kwietniu 1991r. w studiu Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie /już jako GRUPO COSTA, nagrali album CD pod "BUSCANDO" / tł.: poszukując / - 1991r.

        Uwieńczeniem owych poszukiwań była między innymi płyta "LOS AMIGOS" - 1992 r./ tł.: przyjaciele / nagrana wraz z przyjaciółmi z podróży po Ameryce oraz cykl koncertów z ich udziałem.

LATA 1994 - 2001

        Duży wpływ na całokształt muzycznej działalności GRUPO COSTA i jej poszukiwań miała wieloletnia współpraca muzyków w składzie: Mira Moreno - Chile, Jorge Luis Valcarcel Gregorio - Kuba, Dimitris Dimitriadis - Grecja. Konsekwentnie kontynuowali oni swoją podróż po muzyce latynoamerykańskiej wzbogacając swój repertuar o muzykę Meksyku, Karaibów, Hiszpanii. Owocem owej współpracy była płyta "LA BAMBA" - 1995 r. - wiązanka najpiękniejszych przebojów latynoamerykańskich w nowych brzmieniach i aranżacjach.

         Zespół latynoamerykański Grupo Costa wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych będąc w owym czasie jednym z nielicznych ambasadorów muzyki latynoamerykańskiej w Polsce. Po występie w programie SWOJSKIE KLIMATY Jana Pospieszalskiego, powstał projekt muzyczny z udziałem Janka i Marcina Pospieszalkich oraz Jose Torresa /Kuba/. Owocem tej współpracy były wspólne koncerty bardzo entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy.

LATA 2001 -.......i tak dalej

        Po krótkiej przerwie i zmianach w składzie - /Chwilowej też zmianie nazwy na Costa Del Sol / - zespół nadal poszukiwał nowego brzmienia. Odnalazł je w muzyce modnej na całym świecie już od lat 70- tych zwanej SALSĄ. To muzyka taneczna oparta na rytmie rumby i wzmocnionym brzmieniu instrumentów dętych blaszanych.

        Zespół wystąpił między innymi w 1-szej edycji Reality Show BAR /2002r./, latem 2003 roku na koncercie II Kongresu Salsy w Niechorzu, organizowanym przez Izę i Jose Torresów oraz TVP 2 /filmy do pobrania: Ese Beso, Mollendo Cafe, Quizas, Quantanamera/, na większości festiwali karaibskich w Kołobrzegu.

Ciekawą przygodą muzyczną dla zespołu był niewątpliwie udział w jednym z odcinków serialu komediowego Świat według Kiepskich /galeria ze zdjęciami/ oraz udział w popularnym programie telewizyjnym Podróże z żartem, prowadzonym przez Marcina Prokopa i Dorotę Wellman /występ w programie: Podróże z Żartem, galeria ze zdjęciami/.

         Obecnie Grupo Costa występuje w składzie: Mira Moreno-Tomaszewska /Chile/ - wokal, instrumenty perkusyjne, Mitro Dymitriadis /Grecja/ - gitara klasyczna, wokal, Tomas Celi Sanchez /Meksyk/ - perkusjonalia, Krzysztof Baranowski - klawisz, Szymon Orłowski - gitara basowa, Krzysztof Jasiński /Costa Rica/ - alt, sopran - sax, sl.

         Repertuar zespołu to m. innymi : rytmy Karaibów /bolero, son, cha-cha, salsa/, Hiszpanii /habanera, rytmy pokrewne flamenko/, Brazylii /samba/. Kompozycje autorskie, nowoczesne aranżacje, różnorodny repertuar zespołu, prezentują wszystko to co najlepsze w muzyce latynoamerykańskiej: ciepłe brzmienie, melodyjność, ekspresję i żywiołową rytmikę. W repertuarze naszego zespołu latynoamerykańskiego odnajdziemy też wiele szlagierów tego gatunku jak: Guantanamera, La bamba, Besame mucho, Quizas, Desperado, i wiele innych.

         Zróżnicowany repertuar tego zespołu pozwala na dobór odpowiedniego programu w zależności od charakteru koncertu. Gwarantuje to wspaniałą zabawę zarówno na większych koncertach jak i spotkaniach kameralnych. Bez względu na charakter imprezy, zawsze niezmienną pozostaje gorąca, entuzjastyczna wręcz reakcja publiczności.

Na naszych stronach opisujemy: zespoły latynoamerykańskie, zespół latynoamerykański, zespół latino, zespół latyno, zespół salsa, zespół salsy, muzyka latynoamerykańska, rytmy latino, zespół muzyczny szczecin.